KUTAHYA HAVA DURUMU
Belediyemiz Telefon 0274 331 22 20

İlçemiz

Aslanapa Belediye Başkanlığı

Coğrafi Bilgileri

- +

DSCF0152

İlçemizin tarihi hakkında kesin bilgiler olmamakla birlikte Kütahya tarihi ile yakın bir ilişkisi bulunmaktadır. Yöremizde M.Ö. çeşitli medeniyetlerin yerleşim alanları kurdukları bilinmektedir. Yakın tarihimizde Bizans İmparatorluğundan sonra bölgeye, Türklerin yerleşmesiyle Selçuklulardan sonra Germiyanoğulları hakimiyeti göze çarpmaktadır. Germiyanoğullarının Osmanlılar tarafından yıkılmasıyla bölge Osmanlıların eline geçmiştir. İlçemiz Cumhuriyet döneminde Nahiye olmuş, 18 Haziran 1967 tarihinde Belediye, 19 Haziran 1987 tarih ve 3392 sayılı Kanunla da İlçe Statüsüne kavuşmuştur.
Yerleşim itibariyle Aslanapa İlçe Merkezi ovada Köyler genel olarak ova ve yamaçlarda yerleşimlidir.İlçe Sınırlarının etrafını Çok yüksek olmayan dağ ve tepelerle çeviren Ovanın doğusunda Çal dağı, güney bölümünde Kızıl Dağlar, Batı kesiminde Tava dağı Kuzey doğu bölümünde Çetme tepesi Kuzey batı bölümünde Alıçlı sırtı ve Deveöldüğü Tepesi bulunmakta olup aynı zamanda İlçe Sınırlarını belirleyen işaret konumunda olan doğal oluşumlardır.
İlçemizin Kütahya Merkez İlçe, Altıntaş, Çavdarhisar, Gediz ve Tavşanlı İlçeleriyle sınır komşusudur. Ülkenin En önemli akarsularından olan Porsuk çayı kollarının İlçemiz sınır içlerine kadar birden fazla uzantısı bulunmaktadır . İlçe sınırları içinde toplam 35.185 hektar Orman alanı bulunmaktadır. Bu alanın 17.400 hektarı bozuk Orman sahası, 12.800 hektarı Prodikdif Ormandır. Genelde çam ve meşe türü ağaçlarla kaplıdır.
İlçemizin toplam yüzölçümü yaklaşık 659 km2 (65900 Hektar), Belediye ait sınırın 18.63 km2 (1863 Hektar), İlçenin Uygulama İmar Planı 3 km2 (300 Hektar) olduğu Rakımı 980 metredir. İklim itibariyle İç Anadolu’ nun karasal iklimi ile Ege iklimi arasında ve Batı geçit bölgesi olarak adlandırılan kararsız bir iklim yapısına sahiptir. Yıllık yağış oranı ortalaması 400-500 mm’ dir

YORUM GÖNDERYorumlarınızı göndermek için alt kısımdaki formu kullanabilirsiniz.